Karboksiterapi

Karboksiterapi


Karbondioksit gazının saf, steril edilmiş, filtre edilmiş, belli ısıda, belli basınçta (2,5-3,5 bar), belli hızda, mikropartiküler akımlı olarak, periyodik bir şekilde problemli bölgelerde deri altına enjeksiyonu esasına dayanır.

Karboksiterapinin ne gibi etkileri vardır? Ne işe yarar?

1) Mikro travma etkisi; Bu etki cilt altında çoğalmasını istediğimiz fibroblast denilen hücreler üzerinde uyarıcı etki yapar. Bunun sonucu yine cilt altında elastikiyeti, gerginliği sağlayan elastin ve kollajen denilen dokuların uyarılması ile TONİFİKASYON yani gerginliktir. Fibröz sellülit denilen kötü sellülit görüntüsünün de yumuşamasını sağlar.

2) Mikroanjiogenezis etkisi; Bu terim yeni damar oluşumu demektir. Karbondioksit gazı verilen bölgede yeni damar oluşumu ile o bölgeye daha fazla oksijen gitmesi, daha fazla doku tamir elemanlarının bölgeye ulaşması, bölgedeki metabolik atılım ürünlerinin de daha kolay uzaklaştırılması sağlanır. Bunun sonucu ise dokuda OKSİJENASYON, DETOKSİFİKASYON, DRENAJ, LİPOLİTİK ETKİ (Bölgesel yağlarI parcalayarak azaltma) sağlanmış olur.

Karbondioksitin dokulardaki etkisi nedir?

Cilt altına verilen karbondioksit hemoglobin ile etkileşime girerek dokulara daha fazla oksijen bırakmasını sağlar (buna “bohr etkisi”denir), dokuda artan (özellikle yağ dokusunda) oksijen buradaki yağ yıkımını artırır.

Ayrıca cillte kapiller dilatasyon (küçük damarlarda genişleme) ve lokal irritasyon (tahriş) sebebiyle cildin buruşmasını ve sarkmasını önleyen kollajen artışına sebep olarak aynı zamanda ciltte gerginleşme ve düzleşmeye sebep olur.

Karboksiterapi nasıl kullanılır?

İnce iğneler ile cilt altına o bölgeye has basınç ve hızda verilir. Ağrı genellikle olmaz. Ancak ağrı eşiği düşük hastalarda gaz enjekte edilen bölgelerde nadiren ağrı olabilir.

Karboksiterapi kaç seans ve hangi aralıkla kullanılır?

Tedavinin amacı, yeri, hastalığın şekline göre haftada 2 veya daha fazla verilebilir. Genellikle 15 ile 20 seans uygulanır. 5. seansdan sonra cildinizdeki asıl değişimi görebilirsiniz.

Karbondioksitin toksisitesi var mıdır?

Bu güne kadar rastlanmamıştır.