Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Tarih : 2021-10-23 16:16:40
Görüntüleme : 79522

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi 4 kişilik bir ekip tarafından steril şartlara sahip özel hastanede ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Burada önemli olan hastanede steril ameliyat şartlarını sağlayan asepsi antisepsiye dikkat edilmiş hepa filtre vs. gibi özel arındırma sistemlerinden içeren ameliyathanelerde Saç EKİMİ yapılmasıdır.

Saç Ekiminde 1. Aşama:

Fotoğraflarınız alınarak Saçlarınız size özel tıraş makineleri ile 1 numaraya kısaltılarak lokal anestezi için hazırlanır. Akabinde saç ekimine özel lokal anestezi ile ağrısız acısız olarak fue plus saç ekimine hazırlanmış olursunuz.

Saç Ekiminde 2. Aşama:

Genetik olarak dökülmemek üzere kodlanmış olan 2 kulağın üst sınırından çektiğimiz yatay bir çizginin altında kalan dökülmemeye şifrelenmiş bölgeden özel olarak geliştirilmiş her kliniğe ait ayrı teknik ve teknolojilerde olan mikro cerrahi punchlar kullanılarak birli ikili üçlü dörtlü saç kümeciklerinin( bu kümeciklere greft denir) alınarak özel solüsyonlar içerisinde beslenip bekletilmesidir. Burada kullanılan mikro cerrahi punch tamamen kişiye özeldir. Saç Ekiminde 0,6 cm den 1cm çapına kadar saç köklerine ve kişiye özel punchlar kullanılabilir. Bu bağlamda gittiğiniz Saç ekimi merkezinde Fue Saç Ekiminde önemli olan ne kadar ince mikro cerrahi punch kullanıldığı değil kullanılan mikro cerrahi motora bağlı ne kadar düzgün ne kadar kırılmamış parçalanmamış ve de ne kadar sık ve yoğun saç kökü yani greft alındığıdır.Fue Saç Ekiminde bir seansta 5000 saç kökü yani 5000 grefte kadar saç ekimi yapılabilir.

Saç Ekiminde 3. Aşama:

İlk aşamada alınan fotoğraflarınızdan operasyon planı ve algoritması çizilmesine bağlı bu aşama da saçınızın ön bölgesine Saç Ekiminde kaliteli doğal ve yoğun saç ekimini gösteren en önemli hususlardan biri olan saç çizgisi çizilmesi ve belirlenmesidir.

Saç Ekiminde 4. Aşama:

Bu aşama saçlarınıza ekim sonrası istediğiniz yönü verebileceğiniz istediğiniz yöne tarayabileceğiniz ister sağa ister sola ister öne ister arkaya tarayabileceğiniz saçlara sahip olmanızı sağlayacak aşamadır.

Saç Ekiminde 5. Aşama:

Açılan saç kanallarına toplanan saç köklerinin tek tek yerleştirilmesi işlemidir. Herhangi bir saç kanalı atlama ve yanlışa mahal vermemek için titiz ince sık ve yoğun çalışılan son aşamadır.

Saç Ekiminde 6. Aşama:

Saçlarınız özel losyonlarla temizlendikten sonra saç ekimi sonrası yapmanız gereken bilgiler anlatılır ve özel formlarınız takdim edilir. Saçlarınız ekilmiş halde artık evinize gidebilirsiniz.

Saç Ekimi Yapılabilecek Durumlar

* Yanıklara ameliyat izlerine bağlı oluşan saçsızlık durumlar
* Erkek tipi saç dökülmesi
* Kongenital(Doğuşsal) lokal saç kayıpları
* Herhangi bir enfeksiyona bağlı lokal bölgesel saç dökülmeleri
* Saçın aşırı çekilmesi sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapmaya bağlı)oluşan dökülmeler (Traksiyonel alopesi)
* Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde koparıldığı (trichotillomani) adı verilen psikolojik rahatsızlıkta.

Saç ekimi güvenle uygulanabilmektedir. Ayrıca kaş, bıyık, sakal gibi bölgelere de saç nakli yapılarak doğal kaş bıyık ve sakal görünümü sağlanabilmektedir.

Saç ekiminde kesin ve net yaş sınırı yoktur. Özellikle askerlik yapmamış genç insanlar saç dökülmesi başladığı zaman genellikle yanlış kararlar verebilmekteler. Yanlış ve ileriye dönük bir planlama yapılmadan, yanlış ehil olmayan saç ekimi merkezlerinde erken uygulanan saç ekimlerinde sonuç ileri vadede geri dönüşümsüz olarak daha kötü olabilir. Bu nedenle 20 yaş altı gençlere saç ekimi için acele etmemelerini öncelikle ehil ve tecrübeli doktor ile görüşüp kendilerine koruyucu tedavi veya daha uygun yönteme başvurmalarını daha doğru olduğunu belirtmeliyiz.

Saç Ekiminde Doğallığı Etkileyen Faktörler

A- 2 kulağınızın üst sınırının birleştiği çizginin altında kalan alandaki saçların yoğun, sık ya da seyrek oluşu

B- Saç köklerinin (greftlerin) iyice ayıklanıp greft epitelinin mümkün olduğunca temizlenmesi:

C- Greftler için açılan kanalların doğal ve uygun oluşu:Doğal küçük ve doğru yönde açılmış kanallar saç çıkışlarınızın doğal olmasını sağlar. Doktor tarafından açılan kanallara ekilen saçlar her yöne taranabilir şekil verilebilir.

Kıvırcık şekilli saç köklerinde:saç köklerinin alınmasında doktor zorlanmasına rağmen şıklık, doğallık ve estetik sonuçlar göreceli olarak daha başarılıdır. Kıvırcık saç kökleri ekim alanında daha geniş bir bölgede daha yoğun ve daha natürel görünüm verecektir.

Beyaz saçlarda:saç köklerinin ayırt edilmesi daha çok çaba ve özel çalışma ister. Özellikle beyaz saçlarda mikroskoplu loplar ile çalışmak gerekmektedir. Sonuçları çok doğaldır.

Sarı renkli ve açık tonlu saçlar:Saç kökü ayıklanması diğer saçlara göre daha kolaydır. Sonuçları çok natüreldir.

Koyu renkli saçlar:Saç kökü ayırımı daha çok çaba ve özel çalışma ister Özenli ve dikkatli ekimle son derece doğal ve dolgun saçlara kavuşabilirsiniz.

Düz saçlar:Saç kökü ayıklanması kolay saçtır. Saç Ekimi ve saç kökü alımı seri yapılır ve doğal sonuçlar verir.

Fue Saç Ekimi ağrı ve acı veririmi?

Saç Ekimi operasyonu özel hastanede ameliyathane ortamında lokal anestezi altında 6-8 saatte gerçekleştirilir, saç ekimi merkezinde değil! Hastalar ağrı acı olmadan konforlu bir şekilde operasyonu tamamlarlar. Fue Saç Ekimi işlemini yaptıran tüm hastalar FUE saç ekimi uygulamasından sonra hiç bir acı çekmediklerini ve korkulacak bir şey olmadığını söylemektedirler ve bu yüzden saç ekimi işlemi sonrası herhangi bir şekilde ağrı kesici ilaç yazmaya gerek bile yoktur.

Saç ekimi sonrasında ne kadar zamanda yeni saçlar çıkar?

Fue saç ekimi sonrasında saç ekimi yapılan alanda koyu siyah kırmızımsı kabuklanmalar görülür. Günde 1 kez başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür. İşlemden 15 gün sonra hastanın saç ekimi yaptırdığı anlaşılmaz. Saç ekiminden sonra 15.günle 3.ay arası ekilen saçlar dökülmeye başlar Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 6. ay civarında çıkmaya başlar. Daha sonra saçların tamamının çıkması 9-12 ayı bulmaktadır.

Saç ekiminin herhangi bir yan etkisi riski var mıdır?

Fue saç ekimi sonrası sağlığı etkileyecek herhangi yan etki bugüne kadar herhangi bir yayınla bildirilmemiştir. Hastaların ekim sonrası kontrollerini aksatmaması verilen ilaçları kullanması ve de yıkamayı doğru yapması gerekmektedir.

Saç ekimi en fazla kaç kere yapılabilir?

Saç ekimi, saç ekimi yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre maximum 4 seansa kadar yapılabilir

Gelecekte, Fue saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha doğal bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?

Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç follikülü, laboratuvar ortamında çoğaltılarak kişinin ne kadar saça ihtiyacı var ise saçsız alana o kadar saç ekimi yapmak mümkün olabilecektir.

Fue Saç ekimi ile ekilen saçların ömrü ne kadardır?

Fue Saç ekimi ile ekilen saçlar alınan bölgedeki saçlar dökülmediği müddetce dökülmez.

Benzer Tedavi Uygulamalarımız