Lipoliz Lipodissolve


Lipoliz Lipodissolve
Tarih : 2021-10-23 17:58:32
Görüntüleme : 16867

Bölgesel incelmede son yenilik, lipoterapi ile yağlanmaya bağlı bel, basen, göbek, sırt, çene altı ve diz içinde oluşan şekil bozuklukları ameliyatsız ve hızlı bir şekilde giderilmekte. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde artık ağrısız, kombine uygulamalar ile sadece bölgesel incelmeyi sağlamakla kalmayıp, incelme sonucunda oluşabilecek sarkma ve gevşemeleri de, toparlamakta ve sıkılaştırmaktayız…

Lipoliz (Lipodissolve) nedir?

Lipoliz (Lipodissolve) 1995'te Brezilyalı Dr. Patricia Rittes tarafından geliştirilmiş bir medikal tedavi yöntemidir. Lipoliz (lipoterapi, lipodissolve) Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika'da ülkelerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır vücut ve yüz bölgesindeki yağ birikimlerini yok eden etkili bir lokal inceltme (bölgesel yağ eritme) yöntemidir. Lipoliz uygulamasının en önemli özelliği ameliyat gerektirmeden yağlardan kurtulma olanağı vermesidir. Lipoliz tedavisinde soya Lesitini'nden elde edilen phosphatildycholine (fosfotidilkolin) maddesi kullanılmaktadır. Aslında fosfotidilkolin insan vücudunda da sentezlenmekte ve yağ metabolizmasına katılmaktadır. Tıbbın diğer alanlarında da (embolik durumlar, karaciğer yağlanması vb.) kullanılmaktadır.

Lipoliz hangi amaçla kullanılır?

Lipoliz bir kilo verdirme yöntemi değildir. Rejime, hatta spora dirençli olan bölgesel yağ fazlalıklarını yok etmek için bir yöntemdir. Bu nedenle genel şişmanlığı olan biri lipoliz için iyi bir aday değildir. Liposuction eş değeri bir yöntem de denebilir. Ameliyata uygun olmayan ya da istemeyen hastalarda alternatif olarak kullandığımız cerrahi olmayan bir yöntemdir. Bölgesel olarak kol, bacak, boyun, karın ve kalçada lokalize yağ birikimi olanlar da başarı oranı yüksektir. Lipoliz uygulaması yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, sellülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, gözaltı torbalanmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de lipoliz uygulanabilir. Lipoliz sellülit tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir.

Lipoliz nasıl etki eder?

Lipoliz tedavisinde vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşeme ye yol açmadan yok edebilmektedir. Çünkü lipoliz doğal yollardan yağ yıkımını arttırmaktadır. Lipolizde beklenilen kozmetik sonuçlar ortalama 1-3 seans arasında gerçekleşmektedir.

Lipoliz hangi aralıklarla ve kaç seans uygulanır?

Çok sık yapılan uygulamaların sonucunda istenmeyen total yağ kaybı ortaya çıkabilir. Lipoliz 4 - 6 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Çünkü etkisi 2. haftadan sonra görülmeye başlar ve 4. haftada pik yapıp 6. Haftaya kadar devam eder. Ancak asıl etkiyi ikinci seanstan sonra görmek mümkündür. Ancak bölgesel yağlanma fazlaysa, belirgin bir etki gözlenmesi için 2 seans yeterli olmayacaktır. Total seans sayısı 4-8 olarak planlansa da seans sayısını belirleyen kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin hacmidir.

Lipoliz sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Lipoliz yapılan süre içinde alkol alınmaması, aspirin ve aspirin tarzı(NSAI) ağrı kesicilerin lipoliz işlemini baskıladığı için kullanılmaması gerekir.

Lipoliz nasıl uygulanır ve uygulama sonrası neler görülür?

Bir seansta her alana uygulanacak total doz miktarı bellidir. Uygulama öncesi lokal anestetik ajan kullanılması ağrıyı oldukça azaltır. Uygulama yağ dokusu içine ve 30 Gauge'lik çok ince iğneler kullanılarak elle ya da mezoterapi tabancası ile enjeksiyon şeklinde yapılır. Uygulamadan hemen sonra lokal eritem(kızarıklık), hafif yanma hissi ile birlikte bir infiltratif ödem meydana gelir ve 15 dakika kadar devam eder. 6. saatte uygulama bölgesinde şişlik ve kızarıklık görülmesi olağandır. Sonrasında 3. güne kadar uygulama bölgesinde nodül formasyonu denen bir sertleşme belirir ve 15 ile 30 gün arasında azalarak devam eder. Enjeksiyon bölgesinde uygulama sonrası kaşınma, biraz yanma, kızarıklık, morarma, şişme ve ısı artışı oluşabilir. Ancak herhangi bir kesinti olmaksızın iş ve sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Lipoliz hangi bölgelerde kullanılır?

Lipoliz gözaltı, çene altı (gıdı), kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağların yok edilmesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece lipoliz tedavisi sonuçları kalıcıdır.

Lipoliz ‘in yan etkileri nelerdir?

Lipoliz uygulamalarının önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Lipoliz sonrası geçici olarak şişkinlik ve hassasiyet olabilir. Bu şikayetler lipolizden 48 saat sonra geriler.

Kimlere Lipoliz uygulanmaz?

Hamilelere, emziren annelere, pıhtılaşma problemi olanlara, karaciğer yetersizliği olanlara, şeker hastalarına, kalp hastalığı olanlara, kanser hastalarına ve içeriğindeki maddelere alerjisi olanlara lipoliz uygulaması yapılmaz.

Lipoliz konusunda bilimsel veriler mevcut mudur?

Evet. Avrupa ve USA' da lipoliz ilgili klinik çalışmalar yapılmaktadır. 2004 yılında yapılan bir çalışmada yalnızca iki seans lipoliz tedavisi ile bile % 72.41 hastada başarılı sonuç alındığı bildirilmiştir. Bayanların %80’inden fazlası selülit problemiyle savaşmaktadır.

Benzer Tedavi Uygulamalarımız