Botulinum Toxin


Botulinum Toxin
Tarih : 2021-10-23 17:13:27
Görüntüleme : 3600

Botulinum toxin Tip A, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilir. Bu bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen bir ekzotoksindir.

Botulinum toxin Tip A nasıl etki eder?

Botulinum toxin Tip A, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar.

Botulinum toxin Tip A sinirleri etkiliyorsa diğer kaslarımda etkilenmez mi?

Botulinum toxin Tip A sadece enjekte edildiği bölgede etkisini gösterir. Sistemik olarak tüm kaslara etki etmez. Botulinum Toksin Tip A sistemik etkili olabilmesi icin gereken doz 40000 unitedir,bizse sadece bir seansta 50 unite Botulinum Toksin Tip A kullanmaktayiz.

Botulinum toxin Tip A ne amaçla kullanılır?

Botulinum toxin Tip A en çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi, koltukaltı - el ve ayak içindeki aşırı terlemelerin giderilmesi için kullanılır.

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına Botulinum Toksin Tip A uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında, derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler azaltılır.

Botulinum toxin Tip A İLE HIPERHIDROZIS (TERLEME) TEDAVİSİ

Botulinum toxin Tip A kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan avuç içleri ve koltuk altı bölgesine Botulinum Toksin Tip A uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Terlemek vücut için doğal, fizyolojik bir olay. özellikle yaz aylarında terden şikayet edenlerin sayısı artıyor. Ama bir grup var ki onların derdi yaz-kış, aşırı miktarda terlemek. öyle ki biriyle tokalaşmaktan, önemli bir toplantıda takım elbise giymekten korkuyorlar.

 

Bir hastalık olan aşırı terlemek (hiperhidroz), toplumda yüzde bir oranında görülüyor.

Bu tedavi yöntemi ellere ayaklara uygulanıyor mu?

Kesinlikle lokal anestezi altinda uygulanabilir.

Terleme tedavisinin etkinliği ne kadar sürer?

Tedavinin etkisinin bir yıla kadar cikabilir ama İstatistiklere göre; sekiz ayda başarı oranı yüzde 83, sekiz ayı aşınca bu oran yüzde 70'lere iniyor. Gerek duyulursa eksik olan yerlere Botulinum Toksin Tip A yapmak için hastayı 15 gün sonra kontrole çağırılir. Bir iki nokta kaçırilsa bile hasta buna razı, böyle kalmasını tercih ediyor. Bazı hastalar koltuk kupkuru olmasını değil de terlemenin sadece bir-iki noktada olmasını istiyorlar./p>

Uygulama sonrası Botulinum Toksin Tip A etkisi hemen başlar mı?

Hayır. Botulinum Toksin Tip A etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 14 günde gösterir.

Botulinum Toksin Tip A etkisi ne kadar sürer?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4.5-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar. Koltukaltına ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 10-12 ay kadar düzene sokar. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzar.

Botulinum Toksin Tip A neden tek bir uygulama değildir?

Botulinum Toksin Tip A sinir hücresine geri dönüşümsüz olarak bağlanır. Böyle bir durum teorikte bağlandığı sinir ucundaki etkisinin devamlı olduğu anlamına gelmektedir. Ancak pratikte durum böyle değildir. Botulinum Toksin Tip A bağlandığı sinir uçlarından zamanla tomurcuklanma denilen yeni sinir uçları oluşarak etkinin kaybolmasına neden olur.

Düzenli Botulinum Toksin Tip A uygulamalarının bir yararı var mıdır?

5-6 kez düzenli olarak Botulinum Toksin Tip A uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kırışıklıkları yaratan mimik kaslarda belirgin bir zayıflama geliştiği için zaman içinde etki süresi uzar ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanır.

Botulinum Toksin Tip A yaptırmayı bırakırsam kırışıklıklarım çok daha kötü olur mu?

Hayır. Tam tersine Botulinum Toksin Tip A bıraktığınızda, mimik kaslarda belirgin zayıflama olduğu için kırışıklıklarınız daha azalmış olacaktır.

Botulinum Toksin Tip A yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Botulinum Toksin Tip A, tekniği bilen ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında hastalara beklentilerini sağlayacak bir etkiye sahiptir. Ancak her hastaya ve her çizgiye Botulinum Toksin Tip A uygulamamalıdır. Bazı hastalar Botulinum Toksin Tip A uygulaması sonrası daha kötü bir görünüme sahip olabilecekleri için bu kişilere uygulama yapılmamalı ya da sadece uygun olan alanlara enjeksiyon uygulanmalıdır. Ayrıca çok sayıda ve değişik tipte Botulinum Toksin Tip A uygulamaları yapmış bir doktor seçtiğinizde görülebilecek yan etki riski de en aza inecektir.

Kimlere Botulinum Toksin Tip A uygulanmaz?

Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi), hamilelerde, Botulinum Toksin Tip A uygulanmamalıdır.

Botulinum Toksin Tip A uygulamasının ne gibi yan etkileri olabilir?

Botulinum Toksin Tip A uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma, nadiren de geçici olarak üst göz kapağında düşüklük görülebilir.

Botulinum Toksin Tip A yılan zehirimidir?

Hayır. Botulinum Toksin Tip A bir ilaçtır. özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

Botulinum Toksin Tip A Sağlık Bakalığından onaylı bir ilaç mıdır?

Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek saflaştırılmış nörotoksin kompleksi Botulinum Toksin Tip A'dır. Botulinum Toksin Tip A'nın bu endikasyonda kullanımı, AB ülkelerindeki yetkili kurumların yanı sıra ABD’de FDA tarafından da onaylanmıştır.

Botulinum Toksin Tip A enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?

Hayır bu mümkün değildir. Botulinum Toksin Tip A doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler bizzat cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botulinum Toksin Tip A dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken , kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde kullanılmalıdır. Sadece cilt üzerinde etkili olan kremler ile kas içerisine enjekte edilen ilaçlar birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botulinum Toksin Tip A ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.

Botulinum Toksin Tip A yaptırıldığında yüz ifadesinin kaybolduğu söyleniyor doğru mu?

Hayır, Bu hekimin elinde olan ve hastanın arzusuyla gerçekleştirilen bir olaydır. Sanıldığının aksine Botulinum Toksin Tip A yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Botulinum Toksin Tip A yaptıran birçok tiyatrocu, kırışıklıklarının giderilmesini ama mimiklerini kullanmaya devam etmeyi istemektedir. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak mümkündür. Bazıları kaşlarının kalkmasını isterken bazıları tercih etmez. Bazıları için önemli olan göz kenarı ve kaş arası çizgilerinden kurtulmaktır.

Botulinum Toksin Tip A uygulanınca yüz şişermi?

Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları Botulinum Toksin Tip A zannedilmektedir. Botulinum Toksin Tip A bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.

Botulinum Toksin Tip A dudaklarda kullanılır mı?

EVET. Dudak dolgunlaştırılmak için kullanılmaz. ANCAK perioral bolge dedigimiz dudak etrafindaki KIRISIKLIKLARDA etkilidir.

Botulinum Toksin Tip A uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur mu?

Hayır. Kırışıklıklar yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

Botulinum Toksin Tip A kullanımı, ülkemizle kıyasla diğer ülkelerde yaygın mı?

2003 yılında sadece ABD'de 2.200.000 Botulinum Toksin Tip A enjeksiyonu yapıldı. ülkemizde de her yıl onbinlerce Botulinum Toksin Tip A enjeksiyonu yapılıyor.

Benzer Tedavi Uygulamalarımız